”Höftigare” höftstyrka

”Höftigare” höftstyrka

När du börjar få ihop samspelet mellan bålen och pelvis (bäckenbenet) kan du börja utmana din bålkontroll lite mer.
Höftstyrka med gummiband är en utmärk övning för att belasta höfterna och inre pelvisfästena. Men för att utveckla din höftstyrka ytterligare behöver du även belasta i andra vinklar och lägen. Medan tidigare övningsförslag handlar om att stärka dina höftböjare vid knälyft så får du idag förslag på hur du stärker din höft i själva höftsträcket.

Höftswings är en bra övning som aktiverar flertalet muskler samtidigt och främst sträcket i din höft. Genom att du sträcker din höft uppåt-framåt med full kraft får du fart på det redskap du väljer att genomföra övningen med. Denna kraft skall du sedan bromsa och vända ”mellan benen” och skjuta upp igen. Viktigt är att du håller din rygg rak samt att du har ett bra grepp av redskapet. Desto mer kraft du skickar ned mellan dina ben desto mer kraft behöver du utveckla för att komma upp med redskapet och, framförallt, din höftsträckning. Eller tvärtom beroende på hur du vill se det. Vill du ha en extra utmaning använd dig av en Flowbell vars vatten inuti ger dig en extra pareringskrav då vattnets ”wippsplash” kommer lite efter.

Klicka in för att se vår video om höftswings

När du fått lite swing på höftswinget kan du testa höftsquats. Lite mer statisk sittande övningar men punktmarkerar din höft på annat vis. Fäst ett gummiband av valfritt motstånd i knähöjd när du sitter på huk. Se till att ditt avstånd från bandet fäste är lagom så att du endast får dragmotstånd i sista delen av övningen när ditt knä nästan är parallellt med ditt ståben (ca sista 10- 20cm).

Klicka in för att se vår video om höftsquats