Höftstyrka – ditt nästa steg mot bålkontroll

Höftstyrka – ditt nästa steg mot bålkontroll

När du börjar få ihop samspelet mellan bålen och pelvis (bäckenbenet) kan du börja utmana din bålkontroll lite mer.
Höftstyrka med gummiband är en utmärk övning för att belasta höfterna och inre pelvisfästena. Utmaningen i övningen är att behålla den fina hållningen vi övat på att hitta, i träningsinlägget om bålkontroll, samtidigt som du utför övningen.

Det viktiga är att du börjar långsamt med balans och kontroll utan att kompensera med överkroppen eller annan kroppsdel som inte bör delta i övningen. Filmen på övningen visar övningen vid full balans och kontroll över rörelserna.

Klicka in på vår video kring höftstyrka.

I takt med att du blir bättre på övningen kan du öka belastningen genom att ha tyngre gummiband eller öka hastigheten.
När du börjar blir bra på dessa övningar kommer du inte bara ha riktigt bra bålkontroll utan också mycket lättare att få upp- och fram ditt löpsteg vilket i sin tur kommer effektivisera din löpning och tidsresultat!