De nya generationens tävlingsskor

De nya generationens tävlingsskor

Nya generationens skor med kolfiber/carbonplatta slog igenom förra året med dunder och brak, enda nackdelen var att det knappt fanns tävlingar att testa dem på. Nu i takt med att motionsloppen kommer i gång igen efter pandemin kan det vara bra att du får en guidning kring dem.

I stort sett alla varumärken har sin version av dem och som följd av den nya skotekniken tog Internationella Friidrottsförbundet (IAAF) fram ett nytt regelverk kring hur tjock sula skorna får ha. Sen dess har reglerna finslipats ytterligare.

Vad är det med den nya skon som är så märkvärdigt, vad i skon gör att så många springer så mycket snabbare med den? Hur lång livslängd har skon? Hur tjock får den vara? Hur mäter du rätt? Och vilka regler gäller?
Allt och lite till får ni svar på när Runners’ Store berättar om det nya skofenomenet!