Så hittar du rätt PT för dig!

Så hittar du rätt PT för dig!

Träningstips finns det gott om på nätet likt pusselbitar i ett tusenbitarspussel. Men tiden och kunskapen att sätta ihop pusslet är inte lika enkelt. Det kräver att du tar dig tid och studerar träningslära för att få en helhetsbild av hur ett träningsupplägg ska vara för att du ska nå ditt/dina mål.

Eller så tar du genvägen och tar ett färdigt program online, det brukar räcka långt men inte hela vägen. Onlineprogrammen är ”allmänna” och sällan specifika just för dig och dina behov, utifrån hur du ser ut, ditt rörelsemönster samt dina styrkor och svagheter.
En erfaren personlig tränare löser dina ovan nämnda behov och bakar in dem i ditt livspussel, med eller utan kostdelen, och sätter ihop ett träningsprogram till dig utifrån dina mål.

Vi hälsade på utbildningschefen Simon på The Academy som utbildar hundratals licenserade personliga tränare årligen. Han ger här sina bästa tips på hur du skall gå tillväga för att hitta din PT.