Hälseneproblem – förebyggande, åtgärder och rehab

Hälseneproblem – förebyggande, åtgärder och rehab

I lördagens inslag berättade landslagssjukgymnasten Linda om hälseneproblem och de vanligaste orsakerna bakom. Idag är det dags att gå igenom Lindas övningstips för att förebygga samt åtgärda hälseneproblem som blir en alltmer vanlig skada bland löpare.

Här nedan kommer Lindas förslag på övningar för att förebygga och åtgärda hälseneproblem. Om vi börjar från fötterna, så är fotledsfunktionen/rörligheten extra viktig.

Om vi fortsätter uppåt i kroppen kommer vi till dina vader som är centrala när det gäller hälseneproblem.

Avslutningvis kommer vi till knäleden och knäts stabilitet som skall hindra dig från att ditt knä faller in vid löpning och startar en retning i hälsenan.

Får du inte ordning på dina hälsenor trots ovan tips, tveka inte att kontakta en sjukgymnast/fysioterapeut. Har du ingen att vända dig till rekommenderar vi de bästa sjukgymnasterna på Idrottsmedicinska Kliniken Bosön. De hjälper alla, från motionärer till världsstjärnor!