Hopparknä – orsak och verkan

Hopparknä – orsak och verkan

I vårt senaste avsnitt om idrottsskador berättar landslagssjukgymnasten Linda om vad hälsporre egentligen är och vad som orsakar det samt hur du kan förebygga det.

I dagens avsnitt om idrottsskador pratar Linda om den lite mer ovanliga skadan hopparknä, som börjar bli mer vanlig bland löpare. Hon går även igenom anledningar varför du kan få den skadan och på tisdag kommer prehabövningar för att förebygga hopparknä samt rehabövningar för dig som redan känner att hopparknä är på gång!

Får du inte ordning på ditt hopparknä, tveka inte att kontakta en sjukgymnast/fysioterapeut. Har du ingen att vända dig till rekommenderar vi de bästa sjukgymnasterna på Idrottsmedicinska Kliniken Bosön. De hjälper alla, från motionärer till världsstjärnor!