Vad skall du tänka på vid köp av vinterskor!?

Vad skall du tänka på vid köp av vinterskor!?

Japp, vintern är här på riktigt nu. Det var en mild avslutning på året både när det gäller temperaturen och snön. Nu efter årsskiftet blev det lite annat och speciellt nu i slutet januari och februari. Is täcks av snö dessutom och underlaget blir både ovisst och “läskig” när grepp uteblir. Medan löpband inne kan vara en lösning så betyder inte dessa vinterbetingelser att det inte går att springa ute trots allt. I dessa covid-19-tider dessutom har till och med fler hittat ut som kanske inte varit så flitiga med denna motionsform vintertid tidigare, om ens alls!?

För några veckor sedan fick du tips om vilka vinteraccessoarer du behöver vintertid, där pannlampan är din största vän då mörker är det största utmaningen vintern ger dig. Nu när snö och is är ett faktum är det dags att du får lite tips kring hur du skall tänka gällande skor för vinterlöpning och våra vänner på Runner´s Store delar med sig av sina bästa tips här: