Dags att ro hem dina skuldror

Dags att ro hem dina skuldror

Att ha en lång och stolt hållning när du springer är inte alltid så lätt. Dels behöver du ha en stark och stabil
bålmuskulatur samt god rörlighet i bröstryggen. Ett vanligt misstag du kan se i löpspåret är de löpare som stoltserar sin hållning genom att brösta upp sig vilket på sätt och vis låter logiskt när man tänker på det, men konsekvensen blir också att löparen ”extraherar” sina revben från kroppen samt lätt drar in magen vilket i slutändan gör det svårare att andas samt skapar onödiga spänningar. Om du istället försöker aktivera dina rhomboideus-muskler så får du istället en lätt sammandragning av dina skuldror som skapar den ”rätta” stolta hållningen. Rhomboideus är, som namnet avslöjar, rombliknande muskler vars uppgift är just att få ihop dina skuldror. Dessvärre är ”romberna” en muskel som mer och mer sällan aktiveras då vår datoriserade värld ger oss en allt sämre hållning där skuldrorna snarare dras mer isär än ihop till följd. När vi i våra löpteknik-kurser går igenom den stolta hållningen och genomför just nedan övning som första moment så blir det tydligt att många har svårt att hitta ”romberna” därför de tar ut den stolta hållningen genom att brösta upp sig eller till och med börja svanka istället vilket försämrar möjligheterna  till en ergonomisk och hållbar löpning.

Klicka in för att se vår video om skulderrodd.