Framsida lår, den andra stötdämparen i löpning!

Framsida lår, den andra stötdämparen i löpning!

Din framsida lår består av fyra muskler (Quadriceps femoris, Vastus lateralis, Vastus medialis och Vastus intermedialis), som tillsammans bär samlingsnamnet Quadriceps. Framsida lår är kanske inte den första muskeln man pratar om inom löpning men är svårt att löpa utan. Huvuduppgiften för quadriceps i löphjulet är att sträcka på ditt knä på nedvägen så du i din tur kan få en rakare isättning under dig. En annan viktig uppgift för muskelgruppen är att dämpa stötarna som varje löpsteg ger upphov till så att inte dina vadmuskler få ta alla smällar själv vid första markkontakt, speciellt i nedförsbackar!

Att ha både smidighet och styrka i framsida lår är av stor vikt för dig som löpare för att hålla dig skadefri samt kunna ha en fin hållning i din höft när du springer. Omvända finnen är en riktig bra övning för det då du både arbetar med framlårsmusklerna, får lite stretch i dem samt belastar sina magmuskler statiskt på köpet. Det viktiga med övningen är att du kan ha en så rak hållning som möjligt mellan knä-, höft- och axelled både när du faller bakåt som när du skall upp tillbaka till startposition. Anpassa djupet på övningen efter vad du klarar av med rak och oförändrad hållning.

Klicka in för att se vår video om omvända finnen.