Intervaller eller fartlek, vad är skillnaden!?

Intervaller eller fartlek, vad är skillnaden!?

Vi får många frågor kring allt som rör intervaller. Hur ofta? Hur många lopp? Vilken sträcka? Vilken vila?  Därför ska du få 12st inspirationsinslag under året kring intervaller, ett varje månad.

Vad är intervallträning?
Intervallträning är simpelt förklarat när du i ett och samma pass alternerar mellan hög och låg intensitet. Exempelvis när du springer uppför en backe och går ner som vila för att sedan börja om från början. Eller när du springer en bestämd sträcka och sedan tar kortare vila innan du ger dig iväg igen. Inom styrketräningen kan man också köra intervallträning, dock går det numera under mer ”hippare” namn som cirkelträning, tabata, HIT m. fl. Men grundprincipen är densamma, hög intensitet X tid och lägre intensitet (oftast vila) X tid.

Vad är fartlek?
Fartlek faller också in under intervaller men den största skillnaden är att man aldrig står, sitter eller ligger och vilar mellan de höga intensitetsdelarna. Istället sänker man farten men fortsätter att springa. Exempel på fartlekspass är när du springer en sträcka i högre fart följt av en annan sträcka i lägre fart för att sedan gå på högre fart igen. Fartlek är att föredra speciellt nu vintertid då du håller värmen uppe hela tiden just då du aldrig står stilla.

Nu tror du kanske att du bör vara något slags proffs för att träna intervallträning, men icke. Tvärtom så är intervallträning kanske just din början på att komma igång och springa! Ett av våra mest nedladdade gratisprogram är spring en mil på 10 veckor. Där varvar du mellan att jogga och gå ett antal veckor innan du utmanas att springa sammanhängande löpning.

Har du tagit dig igenom det passet, eller är lite mer van än en nybörjare kan du testa vårt favoritpass, sekundintervaller i pyramidform:

15- 30- 45- 60- 45- 30- 15 sekunder med lika lång vila som arbete. Du springer 15 sekunder, vilar 15 sekunder, du springer 30 sekunder och vilar 30 sekunder, du springer 45 sekunder och vilar 45 sekunder o.s.v. Vill du köra fler serier vilar du 3- 5 minuter mellan varje serie. Detta pass kan du göra var du vill då det inte är bundet till någon specifik sträcka. Vill du göra det passet till fartlek? Då vet du nu hur du gör, eller hur!? Istället för att helt vila mellan loppen, sänker du ned farten till långsam jogg mellan de högintensiva sekunderna.

Testa passet och säg vad du tyckte. Lycka till!