Ta dina höfter mot nya höjder…

Ta dina höfter mot nya höjder…

Höftstyrka är något du sällan kan få nog av då det är den muskel som driver ditt löpsteg uppåt för att du sen skall kunna ta dig framåt. Lägger du till styrka i baklår och rumpa samt vader så kommer du ha en helt annan ”motor” med flera hästkrafter i ditt löpsteg. Att belasta dina ”löpstegsmuskler” samtidigt/tillsammans utan att springa kan vara knepigt, men inte omöjligt och i dagens övningstips går vi in på en övning som just hjälper dig med det. Viktig här är att du är tillräckligt stark för att genomföra nedan övning och för det bör du klara övningar som bäckenlyft, baklårspromenad samt statisk höft.

I ”air hip lifts” står du med fötterna på en väg medan din kropp ligger på golvet. Du läste rätt, tänk dig ett höftlyft fast med fötterna pressade mot en vägg istället. Rumpan upp i luften och belastningen ligger nu på dina baklår och rumpa. På det har du ett miniband mellan fötterna för belastning av dina höftböjare. Med hjälp av dina armar längs underlaget skall du från det läget nu lyfta ena benet mot magen utan att tappa höjd på resterande kropp. Precis som i ett löpsteg men lite överdriven knähöjd.

Klicka in för att se vår video om air hip lifts.