Ta dina höfter till nya höjder del 2

Ta dina höfter till nya höjder del 2

För några veckor sedan fick du tips om hur du kunde belasta dina ”löpmuskler” utan att nödvändigtvis springa.
Idag får du ytterligare ett övningstips i samma tema, att belasta dina ”löpstegsmuskler” samtidigt/tillsammans utan att springa. Viktigt här är att du är tillräckligt stark för att genomföra nedan övning och för det bör du klara övningar som bäckenlyft, baklårspromenad samt statisk höft.

Dagens övningstips för att att belasta ”löpmusklerna” utan att springa är air hip abductions. Här har du utgångsposition ståendes på golvet på ståbenet medan arbetsbenets fotsula är på väggen bakom dig. Minibandet är nu istället mellan dina knän och här skall du lyfta ditt arbetsben uppåt och utåt i en fin harmoni. I denna övning belastar du inte bara dina gluteer på ståbenet utan även arbetsbenets gluteer får jobba starkt.

Klicka in för att se vår video om air hip abductions.