Webb-TV: Rätt fotisättning och armpendling för en bättre löpekonomi

Webb-TV: Rätt fotisättning och armpendling för en bättre löpekonomi

I det andra avsnittet av Löpskolans webb-TV-serie visar jag hur du får rätt fotisättning och armpendling för en bättre löpekonomi. Serien presenteras i samarbete med Magasin Spring, Sveriges nya löpartidning.

lopskolan

 

Under 10 avsnitt av webb-TV-serien Löpskolan lär jag steg för steg ut hur du förbättrar din teknik och ditt löpsteg. Jag går igenom olika aspekter av löpteknik, alltifrån hur du får rätt armpendling till hur du undviker skador.
 
Läs mer: Kurser i löpteknik
 
Veckans avsnitt handlar om fotisättning och pendel bakom kroppen. Därefter följer Avsnitt 3 – övning som alla löpare bör kunna!, Avsnitt 4 – frekvens, Avsnitt 5 – teknikintervaller, Avsnitt 6 – traditionell löpskolning, Avsnitt 7 – tennsoldaten, Avsnitt 8 – hur förebygger man löparskador?, Avsnitt 9 – rörlighet för löpare, Avsnitt 10 – hoppstyrka för löpare.
 
Läs mer: Bättre löpsteg med nya webb-TV-serien Löpskolan
 
Simon Forsberg visar övningen tripping

Löpskolan avsnitt 2 – Fotisättning och pendel bakom kroppen för bättre löpekonomi

I det här avsnittet lär jag ut vikten av rätt fotisättning och vilka rörelser som skapar förutsättningar för en energisnål och skonsam löpning – en bättre löpekonomi.