Webb-TV: Spring med hög stegfrekvens

Webb-TV: Spring med hög stegfrekvens

I det fjärde avsnittet av Löpskolans webb-TV-serie går jag igenom vikten av att springa med hög stegfrekvens och hur du kan göra för att öka din frekvens.
 
Serien presenteras i samarbete med Magasin Spring, Sveriges nya löpartidning.
 
lopskolan

 

Under 10 avsnitt av webb-TV-serien Löpskolan lär jag steg för steg ut hur du förbättrar din teknik och ditt löpsteg. Jag går igenom olika aspekter av löpteknik, alltifrån hur du får rätt armpendling till hur du undviker skador.
 
Läs mer: Kurser i löpteknik
 
Veckans avsnitt tar upp stegfrekvens som en viktig grundprincip för ett bra löpsteg. Därefter följer Avsnitt 5 – teknikintervaller, Avsnitt 6 – traditionell löpskolning, Avsnitt 7 – tennsoldaten, Avsnitt 8 – hur förebygger man löparskador?, Avsnitt 9 – rörlighet för löpare, Avsnitt 10 – hoppstyrka för löpare.
 
Läs mer: Bättre löpsteg med nya webb-TV-serien Löpskolan
 

Löpskolan avsnitt 3 – frekvens

Om du springer med för låg stegfrekvens är det svårt att uppnå andra viktiga aspekter av en effektiv löpteknik. Om vi vänder på det, med rätt frekvens är det lättare att landa närmare tyngdpunkten och belastning i varje isättning blir skonsammare.