Fortsätt utveckla din bröstryggs rörlighet

Fortsätt utveckla din bröstryggs rörlighet

Vår hjärna har två huvudsystem för dig, att överleva och att utvecklas. Därför när du hela tiden belastar din kropp och dina muskler med samma stimuli så sker en utveckling fram till en viss gräns, därefter om stimulin inte förändras stagnerar den utveckling du skapat. Stimulin kan vara allt från arbetstid och sträcka i löpning till vikt och belastning i gymmet. Adaptionen av stimulin är lite olika från person till person men inom ca 6- 8 veckor bör du byta ut stimuli för att få fortsatt utveckling.

På samma vis kan du också tänka kring din rörlighet, samma övning om och om igen kan lätt bli tråkigt därför den inte blir av lika ofta och stelheten kommer tillbaka. Därför är variation både givande och kul. När det gäller din bröstrygg har du tidigare fått lite övningar att jobba på från oss där bland skurtrasan. En utveckling på den, eller en variant för den som inte vill ligga ned på marken, är dagens träningsövningstips. Tillvägagångssättet är densamma när det gäller själva överkroppsrotationen men istället för att du skall låsa dina ben med ena armen så får du hålla en boll med ditt knä mot en vägg. Minsta lilla ”fusk” och bollen faller. Detta gör att du verkligen får ut rörligheten på rätt ställe.

Klicka in för att se vår video om skrurtrasan mot vägg.