Glöm inte dina tårs rörlighet för välmående fotleder!

Glöm inte dina tårs rörlighet för välmående fotleder!

För en löpare är fötternas välmående a och o, inte minst då det är dem som träffar marken första i varje löpsteg. När löpare pratar fotrörlighet så är det oftast kring själva fotleden då fotstukning och/eller hälsmärtor/hälsporre är vanliga åkommor man känner till. Men det finns andra åkommor i din fot som du oftast knyter ann till dina löparskors storlek. Självklart kan det vara så enkelt att skons längd eller bredd är för tight, men det kan också vara så att dina tåleder är för stela. Domnar dina tår bort, kanske till och med hela foten?
Då skall du testa denna övning som ”enkelt” hjälper dig att få smidigare tåleder, samtidigt som du får smidigare fotleder, hälsenor samt vadmuskler.

Genom att du lägger upp dina tår mot en vägg samtidigt som du behåller trampdynorna och resterande fotsula stilla och stabilt på underlaget för att sedan utan att lyfta hälen trycka fram ditt knä mot väggen, kommer du att skapa en god rörlighet i dina tå- och fotleder samt hälsenor och vadmuskler.

Klicka in för att se vår video om tå- och fotledsrörlighet.