Har du stukat foten? Så tar du hand om din skada.

Har du stukat foten? Så tar du hand om din skada.

Nu i vintertider är det både mörkare och lite halare underlag vilket ökar risken för att stuka fötterna. Idag går landslagssjukgymnasten Linda Nilsson igenom vad som sker vid en fotstukning samt hur du skall behandla den direkt vid tillfället det sker samt därefter. På tisdag får du även förslag på övningar som du kan börja med redan efter 1- 2 dagar efter stukningen (rehabfas 1). Tisdagen därefter kommer övningsförslag på hur du skall träna foten en vecka efter stukningen (rehabfas 2).

Får du inte ordning på din fotstukning tveka inte att kontakta en sjukgymnast/fysioterapeut. Har du ingen att vända dig till rekommenderar vi de bästa sjukgymnasterna på Idrottsmedicinska Kliniken Bosön. De hjälper alla, från motionärer till världsstjärnor!