Fotstukning – åtgärder och rehabövningar första veckan

Fotstukning – åtgärder och rehabövningar första veckan

I lördagens inslag, del tre inom idrottskador, berättar landslagssjukgymnasten Linda om vad som sker vid en fotstukning samt hur du bör hantera skadan i akutläge.

Nu är det dags att gå igenom de tre övningarna som du kan starta med redan 1- 2 dagar efter stukningen. Avlastad rörelseträning är det första steget du tar mot rehabiliteringen av fotstukningen och är ofarligt just för att du inte har någon belastning på foten. Meningen med att genomföra det är att se till att foten inte stelnar samt att börja få bort svullnaden som orsakats av stukningen.

Här kommer Lindas topp tre övningar för att komma i gång med fotstukningsrehabiliteringen första veckan:

1

2

3

 

Får du inte ordning på din fotstukning tveka inte att kontakta en sjukgymnast/fysioterapeut. Har du ingen att vända dig till rekommenderar vi de bästa sjukgymnasterna på Idrottsmedicinska Kliniken Bosön. De hjälper alla, från motionärer till världsstjärnor!