Intervju Mary-Lou Richards

Intervju Mary-Lou Richards

Idag får du träffa Mary-Lou Richards som är legitimerad naprapat med inriktad på kvinnans hälsa. Hon är även en populär lärare både på The Academy och Mamma Mage.

Tillsammans med sin vän Katarina Woxnerud startade hon Hela kvinnans klinik i maj 2017, en klinik inriktad för hela kvinnan, hela livet. De jobbar med både gravida kvinnor och kvinnor efter graviditet, med fysisk aktivitet samt fysisk återhämtning efter graviditet.

Mary-Lou delar med sig av hur de jobbar på kliniken samt vanliga missuppfattningar kring graviditetens resa. Hon svarar på vanliga frågor som till exempel; växer magen verkligen ihop efter graviditet? Varför har vissa svårt att hålla tätt efter en graviditet? Hur långt in på graviditeten kan du träna? Lyssna och ta del av riktigt bra råd och svar kring kvinnor och graviditet.