Nu simmar vi hem ryggstyrkan också

Nu simmar vi hem ryggstyrkan också

Förra sommaren fick du tips om hur du kunde stärka upp din rygg med inspiration från simningens värld. Då var det en tuffare övning på pilatesboll som ställde stora krav på din kroppskontroll. Så här ett år efter upprepar vi inspirationskällan från tidigare, men förenklar den så att du kan göra den var som helst utan något annat än din egna kropp.

Gemensamt för båda övningarna, och de flesta ryggövningar, är att du ser till att dina fötter/tår ständigt har kontakt med underlaget. Så fort dessa lyfter kopplar du på många fler muskler än själva ryggmusklerna och får inte ut samma utdelning på ryggstyrkeövningarna (i alla fall de som har med resningar att göra). Sedan är en rak rygg att föredra i nedan två övningar för att sen koppla på dina axlar och skuldror. På så vis får du en helhetsryggövning som efterliknar löpningen riktigt bra då du håller ryggen rak och stabil samt belastar axlar och skuldror. Två stärkande övningar för din löpning utan att ta ett enda steg, bara några simtag på torra land!

Klicka in för att se vår video om bröstsim

Klicka in för att se vår video om fjärilssim