Pronation och supination, vad är det egentligen?!

Pronation och supination, vad är det egentligen?!

I vårt senaste avsnitt om idrottsskador berättar landslagssjukgymnasten Linda om vad som egentligen sker vid en fotstukning och hur du skall hantera stukningen i akutfasen. 

Idag är det dags för fjärde avsnittet om idrottsskador. En pronation kan vara en grund till framtida skador om du inte tar hand om det i tid. I detta avsnitt berättar Linda om vad pronation och supination egentligen är samt ger tips på hur du kan åtgärda det med hjälp av träning samt rätt skor.

 

På tisdag kommer inslag med bra övningar att stärka upp fotbryggan för att påverka styrkan till det bättre och på så sätt motverka pronation.

Får du inte ordning på din pronation tveka inte att kontakta en sjukgymnast/fysioterapeut. Har du ingen att vända dig till rekommenderar vi de bästa sjukgymnasterna på Idrottsmedicinska Kliniken Bosön. De hjälper alla, från motionärer till världsstjärnor!