Vätskemängd i frukt

Vätskemängd i frukt

Sommaren är här, solen skiner, temperaturen är där den ska vara och både solskyddsfaktor och vätskeintag blir viktigt, för att inte säga livsnödvändigt. Motsatsen skulle innebära bränd hy och uttorkad kropp som du vet sänker prestationen markant. Förutom att du bör dricka vatten hela tiden under sommaren, även när du inte är törstig, så finns det andra goda komplement som hjälper dig att hålla vätskenivån uppe. Vi pratar så klart om grönsaker och frukt, där det sistnämnda är det vi fokuserar på i detta inlägg.

Frukt och bär är, förutom rika på vatten, fullproppade med andra nyttigheter som fibrer, vitaminer och mineraler. Därför blir de perfekta att ha med sig som efterrätt eller mellanmål på varma sommardagar.

Här kommer tips på frukter du kan ta med till utflykten i sommarvärmen:

Vattenmelon, 92% vatten
Jordgubbar 90% vatten
Melon 90% vatten
Mandarin 89% vatten
Persika 88% vatten
Ananas 87% vatten