Få ut mer av din pulsklocka!

Få ut mer av din pulsklocka!

Här följer tre tips för att få ut mer av din pulsklocka!

 
– Testa din maxpuls och ställ in din maxpuls i klockan, annars använder klockan en standardformel som med stor sannolikhet inte kommer att stämma med din egentliga maxpuls. Läs mer om hur du testar din maxpuls här.

– Räkna ut dina pulszoner och ställ in pulszonerna i klockan om den stödjer den funktionen. Om klockan bara har fem pulszoner kan du slå ihop zon 5 och 6 till en och samma zon. Läs mer om hur du räknar ut dina pulszoner här.

– Stirra dig inte blind på displayen utan låt alltid känslan av upplevd ansträngning vara facit. Om till exempel klockan visar att du befinner dig i zon 5 under ett pass med korta intervaller medan känslan är att du har mycket mer att ge – ge mer! Om du på ett långpass känner att tempot är för högt trots att pulsklockan visar att du befinner dig i rätt zon (zon 2-3), sänk då tempot något. Låt alltid känslan styra och ha inställningen att klockan är ett hjälpmedel för att hitta rätt intensitetsnivå på passet.

Om du vill läsa mer om pulsträning så hittar du Löpskolans guide för effektiv pulsträning här.

Lycka till med träningen!