Vår älskade planka

Vår älskade planka

Under denna höst kommer vi att dela med oss av ett antal bålstabilitetsövningar som du kan använda för att stärka din bålmuskulatur vilket ger en bättre hållning vid löpning. Första övningen som vi, som många andra, tänker på är plankan.
Vi kommer visa flera varianter på plankan, men börjar helt enkelt från början med den traditionella versionen. Fördelen med just plankan är att den går att genomföra var som helst, när som helst utan att egentligen påverka några andra muskler inför kommande pass. Med andra ord är den som gjord för att genomföra innan- eller direkt efter ett löppass!

Plankans huvudkaraktär är att på statisk vis ha en rak och fin kroppshållning från topp till tå i den tid du väljer att stå. Det viktiga är att hålla den rätta positionen under hela tiden du står, början du tappa bålen så börjar ryggen ta smällen och då är det bättre att avbryta övningen, vila och köra igen.

Klicka in för att se vår video om plankan med underarmsstöd

Vill du öka belastningen ytterligare kan du genomföra samma planka fast med raka armar istället.

Klicka in för att se vår video om plankan med rakarmsstöd