Stärk upp dina baklår för bättre kraft i löpsteget

Stärk upp dina baklår för bättre kraft i löpsteget

Baklåret är en muskel du använder i varje löpsteg du tar, det är framförallt i själva pendelrörelsen i ditt steg baklåret jobbar. Den går på direkt efter vadmuskeln som tar emot första stöten mot marken. Om din vad tar den vertikala kraften så är det ditt baklår som tar emot den horisontella kraften vid markkontakten. Att ha starka baklår är att föredra när du vill bli snabbare då det är den muskelgrupp du skjuter ifrån med framåt. I sprintvärlden är det den muskel som lättast råkar ut för skador då det skapas enorma krafter vid sprinterlöpning. Baklårsbristning är även en relativ vanlig skada bland motionärer som oftast har att göra med att muskeln blir överansträngd p.g.a. en lite mer sittande löpteknik. Då får baklåren dra fram dig med en nästan bergsklättrande belastning som i de långa loppet inte är hållbar och det är främst fästet som fäster upp mot rumpan som utsätts hårdast.

Sumosquats är ett enkel och bra övning att punktmarkera just baklårs fästet vid din rumpa. Genom att du står dubbelt höftbrett med rak rygg skall du med kontroll sänka rumpan ned mot marken tills det föremål du håller i touchar golvet/marken alternativ gå så djupt din raka och fina rygg tillåter. Tappar du rygghållningen skall du vända precis innan. Skulle du ha stelare fotleder ser du till att dina hälar står på en höjd på 2- 4cm (en bok, vikt eller vad du har att tillgå) än dina fotblad. Dina knän skall gå rakt över dina fötter med god kontroll. Utgå från att det skall ta dig fyra sekunder ner och två sekunder upp.

Klicka in för att se vår video om sumosquats