Vi glider vidare med baklårsstyrkan

Vi glider vidare med baklårsstyrkan

Senast vi pratade styrka var vi inne på baklåret och vikten med att ha starka baklår. Då fick du tips om övningen baklårspromenad som en start på din baklårsresa. För dig som redan klarar av denna promenadövning får du nu testa nästa steg.  Första varianten av övningen glider är en excentrisk sådan vilket innebär att du bromsar rörelseövningen med kontroll och på så vis stärker baklåret. Det gäller att ha bra glid under sig och där kan det räcka med en handduk på parketten eller en flowpad från Flowlife. Variant två (samma film) är en mer traditionell ”fram och tillbaka” koncentrisk övning som ställer högre krav på dig och dina baklår varför du bör ta det lite försiktigt i början. Denna variant går att utföra i lugnare takt såväl som mer explosivt så hitta rätt kroppshållning i startpositionen innan du drar på med allt för mycket fart och explosivitet!

Klicka in för att se vår video om glider