Vi snurrar vidare med din kroppskontroll

Vi snurrar vidare med din kroppskontroll

Bra kroppskontroll är viktigt för dig att ha av olika anledningar, i löpningens fall för att du skall kunna stå emot eventuella obalanser och kroppskompensationer när ditt löpsteg inte är helt på topp. Du har tidigare fått förslag på övningar för din kroppskontroll genom klockan, olika utfallssteg och draken. Dessa är perfekta som en start för att börja tämja din kroppskontroll med din kroppsvikt till hjälp. När detta inte längre utvecklar dig behöver du nya utmaningar och även om du kan utveckla de övningar med mer belastning är det alltid inspirerande med lite variation. Till dagens övningstips tar vi hjälp av en Flowtank dumbell som är en fiffig uppfinning som du kan ha med överallt samt fylla till önskad vikt utifrån antal liter vatten du fyller den med. Smidig och smart träningskompis helt enkelt.

Har du ingen Flowtank kan du självklart fylla en vattenflaska och få liknande effekt. Tanken bakom vattnet i redskapet du valt är att det rör sig vilket skapar ytterligare en nivå på den utmaning du utsätter din kroppskontroll för då vattnet i sig ”piskar” strax efter att du förflyttat redskapet runt dig. Testa att stå på ett ben och snurra ditt vattenträningsredskap runt dig så snabbt du kan utan att tappa kroppskontrollen eller balansen. Byt håll halvvägs eller lite då och då med armarna längs kroppen eller varför inte rakt ut om du känner dig manad?!

Klicka in för att se vår video med helikoptern.