Aktivering och rörlighet i ett

Aktivering och rörlighet i ett

Musslan och krabban är exempel på två superbra övningar att genomföra innan ditt löppass för att aktivera din rumpa och ”väcka” musklerna till liv. Att ha god rörlighet i dina gluteer hjälper dig att kunna nyttja en av dina starkaste muskler vid löpning samt ger dig förutsättningar till ett längre och mer effektivt löpsteg.

En övning som ger dig lite både och samtidigt, även om lågintensivt, är musslan med pärla. Genom att ha en boll, eller större kudde, mellan dina fötter skapar du ett större rörlighetsomfång och utmaning för din utsida lår. Likaså får dina gluteer jobba lite i annan vinkel och med annan mer lågintensiv belastning än traditionella musslan. Du får även upp rörlighet i strukturerna runt dina knäleder vilket bara ger dig fördelar samt förebygger eventuell smygande löparknä!

Klicka in för att se vår video om musslan med pärla.