Kan du stava till balanserande bålkontroll!?

Kan du stava till balanserande bålkontroll!?

Bålkontroll, det är något många önskar ha. Vägen dit är inte alltid så lätt och det gäller att hitta rätt utmaning för att hela tiden utveckla kontrollen på din kropps kärna. Tidigare har du fått tips om hur du börjar synka samt belasta din bålmuskulatur för att börja få kontroll. Steg nummer två är hur du fortsätter utmana bålkontrollen med lite mer belastande övningar för att sedan börja ta in redskap som gummiband och jobba med statisk och koncentrisk bålstyrka på en och samma gång för vidare utveckling.

I nästa nivå på bålkontroll ska du dessutom hitta balansen mellan dina olika sidor i kroppen. Genom att sätta ett längre gummiband genom ett fäste i armlängds höjd och runt en käpp har du skapat ditt nya bålkontrollsredskap. Nu skall du dra den mot ditt bröst likt filmen nedan samtidigt som du behåller press av din rygg mot det underlag du ligger på. Viktigt är också att din fot-, knä- och höftled är låsta i de vinklar du kommer se i filmen. Övningen finns i tre nivåer därför exakta vinklar är svåra att ge i förväg. Din stora utmaning i övningen är dels att städigt hålla trycket mellan ryggen och underlaget samt att kunna dra käppen rakt, jämnt och fint föredelat mellan båda kroppsidor/armar.

Klicka in för att se vår video om balanserande bålkontroll