Mandel är fullproppad av nyttigheter!

Mandel är fullproppad av nyttigheter!

Vi hade en miniskola av superbären i somras och nu kommer en liknande variant fast om nötter. Vi börjar med mandeln.

Mandeln kommer från mandelträdet som kan bli upp till åtta meter högt och sägs vara ett amerikanskt träd då USA är överlägset störst på mandelproduktion. Mandelträdet bildar stenfrukter och inuti dessa finns det en kärna. I själva kärnan i stenfrukten finns det ett frö och det är det som är den mandel du letar efter i julgröten.

Sötmandel är en av Sveriges mest populära nöt och redan på romartiden användes mandel som medicin. Inte så konstigt kanske när man ser ”innehållsförteckningen”; omättade fetter, proteiner, mineraler (Fosfor, Kalcium, Kalium, Järn och Zink) samt A- och E-vitamin. Exempel på fördelar med denna supernöt är:

  • Kroppens celler skyddas från skadlig oxidering tack vara antioxidanten vitamin E vilket ger cellerna längre livslängd.
  • Cellerna mår även bättre, likväl dina hormoner, av de växtbaserade omättade fetterna i mandeln då det är en viktigt energikälla till dem. På köpet sänker dem ditt kolesterolvärde och därmed risken för hjärt- och kärlsjukdomar.
  • Ditt skelett och dina tänder blir starkare samt ditt blod- och nervsystems funktion blir bättre tack vara kalciumet.
  • Även din mage och ditt tarmsystem älskar mandelns fiberrikhet som förebygger trög mage och normal tarmfunktion.
  • Protein är kroppens och musklernas byggstenar och den lilla mandeln är fylld av dem.
  • Ditt immunförsvar älskar zink samt E-vitamin och mandeln är fylld av dem vilket kommer hålla dig friskare.
  • Visste du att mandelolja är basen till många hud- och hårprodukters mjukgörande effekt?!

Nackdelen med mandel är att den kan ge upphov till allergi eller korsreaktion av andra allergener, men det är bara att testa så märker du det ganska snabbt och är du det får du hitta en annan nöt att knäcka!

Numera finns mandeln i olja, smör, mjöl och mjölkform vilket ger dig ännu fler möjligheter till utveckling i din kost.