Bålträning för dig med spring i benen

Bålträning för dig med spring i benen

Sidobålmusklerna är ofta bortglömda. Vi har i tidigare inlägg visat olika plankvarianter där dina sidomuskler punktmarkeras. Den traditionella plankan, rörliga plankan och sidoplankan extended är några av de tidigare inlägg du kunnat läsa om.

Sidobålmusklerna är viktiga när du exempelvis springer upp och eller ner för trappor samt backar eller när det är höjdskillnader på underlaget du springer på som en trottoarkant. Då bidrar sidobålmusklerna ditt bäcken med att stå emot krafterna i just dessa höjdskillnader.

Här kommer ytterligare en variant på plankan för dina sidomuskler, denna gång med lite mer spring i benen! Genom att ”springa” i luften med din övre kroppshalva sätter du ytterligare tyngd och utmaning på dina sidobålmuskler vilket kommer ge dig en rejäl omgång på muskulaturen. Dessutom utmanar du din resterande kropps koordination och kroppskontroll automatiskt.

Klicka in för att se vår video om sidoplankan runner.