Ät dig varm!

Ät dig varm!

Nu är det förhoppningsvis upploppet av vintern men kylan finns än kvar och gör sig påmind. Du har redan fått tips om hur du kan klä dig för att hålla dig varm samt vilka skor du kan använda mot hala löpspår. Idag får du tips om hur du kan göra för att skapa värme inifrån och på så vis hålla dig lite varmare på löprundan.

Enklaste tipset är att äta, när du förbränner den mat du ätit skapas det en del ”spillvärme” som värmer upp dig. En av anledningarna till varför du blir mätt när du äter är att din kroppstemperatur stiger vilket i sin tur gör att din hjärna skickar ut mättnadssignaler så att du inte äter dig ”överhettad”. Cirka 10% av din mats energi du äter blir värme, självklart med större sannolikhet när du äter varierat och enligt tallriksmodellen. Det betyder att om din måltid är 400- 500 kcal så får du ut 40- 50 kcal värme vars effekt håller sig upp till 3- 6 timmar.

Proteinrik mat skapar mest spillvärme därför att protein är mer besvärligt för din kropp att förbränna. Ungefär 20-30 % blir värme. Äter du enbart kolhydratrika livsmedel blir ca 10-20 % värme, medan fett ger endast ca 5 % värme.
Om man ser alkohol som ett livsmedel så är det den som skapar mycket värme där 10- 30 % av alkoholens energi kan bli värme.

Andra små tips att ta till dig för att äta dig varm är:

  • Drick vätska, är du uttorkad fryser du lättare om fingrar och tår.
  • Drick koffeinfritt, koffein är till viss del vätskedrivande och du vet nu vad som sker om du är uttorkad?!
  • Ät järn– och B12 vitamin– rikt, det ökar din hemoglobinkoncentration vilket i sin tur ökar ditt blodvärde och syresättning av blodet.
  • Ät äpple med skal på, i skalet finner du ursolsyra som bland annat bidrar till ökad skelettmuskelmassa och mer värmande brunt fett (läs mer om det i denna studie gjord University of Iowa)
  • Chili och starka kryddor, men också ingefära och kanel, är goda smaksättare till din mat som ger värmande egenskaper då de bl.a. ökar ditt blodflöde vilket hjälper dig att bli varm snabbare.